Jak pozbyć się plam z wykładzin?

Ile preparatów do odplamiania ma Pan zawsze przy sobie?

W skrzynce serwisowej mam 10 rodzajów odplamiaczy ułatwiających czyszczenie wykładzin. Nigdy nie wiadomo, na jaki rodzaj plamy się trafi, a coraz częściej zdarzają się nietypowe plamy, a wtedy pranie wykładzin staje się koniecznością. Jednak praca bez 5 podstawowych preparatów nie byłaby łatwa i skuteczna.

Poniżej przedstawiono listę niezbędnych odplamiaczy, które umożliwiają skuteczne czyszczenie wykładzin - nie tylko dla firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem, ale także dla personelu hotelowego czy służb administracyjnych w biurowcach:

 1. Czyszczenie wykładzin- odplamiacz do plam wodnych, soków
 2. Czyszczenie wykładzin- odplamiacz do plam tłustych, gum do żucia
 3. Czyszczenie wykładzin- odplamiacz do kawy i herbaty
 4. Czyszczenie wykładzin- odplamiacz do atramentów, krwi
 5. Czyszczenie wykładzin- odplamiacz do plam z wina

 

O czym należy pamiętać podczas odplamiania?

Należy wiedzieć, że nie zawsze jest możliwość całkowitego usunięcia plam. Niektóre zabrudzenia, np. barwniki spożywcze, gorące napoje, preparaty kosmetyczne czy żywność mogą powodować trwałą zmianę koloru włókien i reagować na produkty służące do usuwania zabrudzeń w sposób odwrotny niż zamierzony. Przed rozpoczęciem procesu, którym jest czyszczenie wykładzin należy zawsze przetestować środek na niewidocznym kawałku wykładziny, a także na małym kawałku plamy, żeby sprawdzić, czy środek zalecany jest odpowiedni. Celem jest zbadanie, czy nie dojdzie do odbarwienia czyszczonej wykładziny. Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zapobiegać trwałym przebarwieniom. Im dłużej zabrudzenie pozostaje na dywanie, wykładzinie czy tapicerce, tym trudniej je usunąć. Odplamiając wykładzinę, zawsze usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.), używając szpatułki lub tępego noża. Mokre i świeże zabrudzenia powinny być zawsze wytamponowane czystym białym ręczniczkiem, chustką lub pieluchą z materiału absorbującego. Nigdy nie używaj kolorowych ścierek. Delikatnie umieszczaj ręcznik na plamie i zbieraj wilgoć aż do skutku. Nakładaj małe ilości środka czyszczącego na włókno i tamponuj czystym białym ręcznikiem. Nie trzyj zbyt mocno ani nie używaj szczotki. Zaczynaj zawsze od zewnętrznej krawędzi i posuwaj się do środka, żeby nie pozostawić odkształceń na włóknie. Końcowym etapem procesu, którym jest pranie wykładzin jest zawsze spłukanie powierzchni wodą lub kwaśnym środkiem o pH 4-7, bliskim neutralnemu. Jeżeli jest to zalecane, zbierz całą pozostałą wilgoć ręcznikiem. Należy zawsze wykazać się cierpliwością, ponieważ niektóre zabrudzenia reagują powoli. Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte całkowicie z czyszczonej powierzchni m. in. ze względu na różnice w zastosowanych barwnikach, budowie i wykończeniu wykładzin oraz składzie chemicznym zabrudzeń i powierzchni, a także ze względu na ilość czasu, jaki upłynął od powstania zabrudzenia. Należy pamiętać o sprawdzeniu oznaczeń na etykiecie produktu zanim zaczniemy czyścić - często nie zwraca się uwagi na to, jakim odplamiaczem czyścimy i jak należy go stosować, aby uzyskać pożądany efekt.

Czyszczenie wykładzin - podstawowe zasady.

 1. Zawsze przetestuj odplamiacz na niewidocznym kawałku wykładziny i plamie.
 2. Usuwaj plamy, zanim wyschną.
 3. Usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.).
 4. Mokre zabrudzenia wytamponuj czystym, białym ręczniczkiem (nie używaj kolorowych czyściw).
 5. Nakładaj małe ilości środka czyszczącego i wytamponuj go.
 6. Nie trzyj zbyt mocno.
 7. Nie używaj szczotki.
 8. Czyść od zewnętrznej krawędzi do środka, żeby nie powiększyć plamy.
 9. Spłucz powierzchnię kwaśnym środkiem lub wodą.
 10. Zbierz pozostałą wilgoć ręcznikiem.
 11. Zachowaj cierpliwość niektóre plamy reagują powoli.
 12. Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być w całości usunięte.
 13. Przeczytaj etykietę produktu, zanim zaczniesz czyścić.

 

Jakie plamy skutecznie utrudniają pranie wykładzin i najczęściej nie radzą sobie z nimi klienci?

Firmy sprzątające oraz obsługa hotelowa zazwyczaj nie radzą sobie z plamami z wina, kawy, soków, atramentu i osobną kategorią plam – wdeptanymi gumami do żucia. Jeśli chodzi o szybkość reakcji, to przeważnie nie jest najgorzej. Obsługa stara się szybko usunąć plamę, ale przeważnie personel nie posiada odpowiedniego środka do tego celu i czyszczenie wykładzin staje się nieskuteczne. Ciekawą kategorią plam spotykaną w hotelach i restauracjach są plamy bitumiczne. Powstają one w wyniku używania silnych środków zasadowych do czyszczenia pomieszczeń kuchennych. Stosowane preparaty do podłóg twardych są tak silne, że potrafią rozpuścić podeszwy butów. Problem pojawia się, kiedy po mokrej posadzce kuchennej poruszają się kelnerzy, którzy bezpośrednio z kuchni wchodzą na sale restauracyjną i tam wycierają rozpuszczone podeszwy w wykładzinę. Zazwyczaj ścieżka wychodząca na restaurację jest najbardziej zabrudzona i trudna do doczyszczenia. Są to właśnie plamy pochodzenia bitumicznego, z którymi trudno sobie poradzić bez specjalistycznego środka zawierającego ekstrakty z olejków cytrusowych. Dzięki tym ekstraktom rozpuszczany jest olej, tłuszcz i bitum oraz wdeptane gumy do żucia. Jednocześnie preparat jest bezpieczny dla czyszczonej wykładziny, nawet wełnianej. Kolejną grupą trudnych plam są brązowe przebarwienia, które najczęściej są pozostałościami po kawie lub herbacie, rzadziej coca-coli. Wydaje się, że plamy po ulubionych przez nas napojach nie będą trudne do usunięcia i często bagatelizujemy konieczność ich szybkiego pozbycia się. Czyszczenie wykładzin po pewnym czasie staje się coraz trudniejsze. Kawa czy herbata są płynami o odczynie kwaśnym, im dłużej zalegają w wykładzinie, tym trudniej jest je usunąć. Działają na wykładzinie jak barwnik. Dodatkowo na zaschniętą plamę działają promienie słoneczne, utrwalając odbarwienie. W efekcie powstaje brązowy krąg nie do usunięcia. Jedyną możliwością uniknięcia skutków zaplamienia jest szybkie zadziałanie środkiem o bardzo kwaśnym pH 2.5. Zastosowanie tego środka ma na celu rozpuszczanie plam po kawie czy herbacie przez ponowne zakwaszenie wykładziny. Środowisko kwaśne ułatwia usunięcie zabarwienia, jednak nie zawsze plama usuwana jest w stu procentach. Czyszczone na wykładzinie miejsce należy wytamponować wilgotnym czyściwem.

Pranie wykładzin - PLAMY

Plama to nie tylko miejscowe, nieestetyczne przebarwienie wykładziny. Często również niesie ze sobą nieprzyjemne zapachy.

Takim typem plam są zapewne wymiociny, mocz itp., Jeśli chodzi o czyszczenie wykładzin i usunięcie samej plamy z wykładziny, nie jest to wielkim problem dla osób sprzątających. Pomimo zadowalającego efektu wizualnego często pozostaje jednak nieprzyjemny zapach utrzymujący się w runie wykładziny, takie czyszczenie wykładzin daje jedynie powierzchowne wrażenie czystości. Z utrzymującym się zapachem nie radzą sobie nawet odświeżacze powietrza. Takie miejsce czasem trudno jest zlokalizować, najłatwiejszą próbą odszukania go jest przetarcie wykładziny dłonią. W miejscu uprzednio zaplamionym wymiocinami wykładzina jest odczuwalnie bardziej śliska niż na powierzchni czystej. Jest to spowodowane działaniem kwasu żołądkowego, który głęboko wniknął w runo wykładziny. Przy tego rodzaju plamach często zdarza się, że sprawca plamy sam próbuje ją usunąć, jednak jest to tylko efekt powierzchowny i chwilowy. Do zadań firm czyszczących powierzchnie dywanowe należy wykrycie uciążliwej plamy i definitywne usunięcie wszystkich jej znamion. Polecam zastosowanie środka silnie zasadowego o pH powyżej 10. Neutralizuje on działanie kwasu oraz powoduje rozpuszczenie plam pochodzenia białkowego, a także plam o właściwościach kwaśnych tj. tych z mleka, świeżej herbaty, kawy, wina, atramentu.

Jakie błędy najczęściej popełniane są przy odplamianiu?

Głównym błędem, który przeważnie popełnia się w obiektach użyteczności publicznej, jest bardzo często nieumiejętna próba usunięcia plamy, prowadząca do jej utrwalenia. Często uporczywe plamy są wielokrotnie usuwane przez personel, niestety bez większego efektu. Najczęściej plama usuwana jest kilka razy przy pomocy różnego rodzaju środków odplamiających nieodpowiednich do danej plamy. Kolejnym błędem jest miejscowe szorowanie lub pocieranie wykładziny w miejscu plamy w różnych kierunkach. Skutkiem jest „rozczochranie" wykładziny, która po wyschnięciu tworzy nieestetyczną powierzchnię. Plama jest nadal widoczna, a do tego wtarto zabrudzenie w głąb wykładziny. Ten sposób czyszczenia powoduje jeszcze jeden niechciany efekt – utrwalenie plamy przez zastosowania odplamiacza o silnym działaniu i wysokim pH, który wzmacniany przez pocieranie może odbarwić czyszczoną wykładzinę.

Jak można ochronić wykładzinę przed plamami?

Wykładzina w swoim przeznaczeniu skazana jest na zadeptywanie i zaplamienie. Ochrona powierzchni dywanowych za pomocą impregnacji nie daje stuprocentowej pewności, że wykładzina nie będzie się brudzić. Impregnacja ma za zadanie zabezpieczyć włókna przed przywieraniem plam i ułatwić ich usunięcie. Dlatego zaleca się impregnację wszystkich wykładzin dywanowych oprócz wełnianych, które posiadają naturalny składnik zabezpieczający - lanolinę. Zaimpregnowaną wykładzinę wystarczy doczyszczać pielęgnacyjnie zalecaną metodą kapsulacji (więcej o tej metodzie w kolejnym numerze FS).

Co robić, gdy wykładzina puszcza kolor?

Gdy do odplamiania użyjemy mocnego środka, a wykładzina jest delikatna (np. poliamidowa), możemy czasami zaobserwować na używanym czyściwie, że wykładzina zaczyna puszczać kolory. Musimy ją wtedy zakwasić, czyli nasączyć kwaśnym preparatem o pH 4, by ustabilizować kolory. By mieć całkowitą pewność, że nie odbarwimy wykładziny, przed przystąpieniem do odplamiania można wykonać test stabilności kolorów (patrz ramka). Jeśli nie chcemy robić testu stabilności kolorów, to zalecam przynajmniej przeprowadzenie próby w mało eksponowanym miejscu wykładziny. Zaczynamy od nasączenia czyściwa (bawełnianego lub frotte) preparatem, którego chcemy używać, a następnie przykładamy je do wykładziny i bardzo delikatnie pocieramy. Jeśli kolor zaczyna puszczać, znaczy to, że środek jest za silny i nie należy nim czyścić wykładziny.

Jak wykonać test stabilności kolorów?

Przy doborze preparatu należy również pamiętać o ryzyku destabilizacji koloru wykładziny. W celu upewnienia się, że można bezpiecznie czyścić danym środkiem, należy wykonać tzw. niebieski test stabilności kolorów.

TEST NIEBIESKI

Przygotować roztwór roboczy testowanego środka zasadowego. Spryskać wykładzinę punktowo w mało widocznym miejscu. Odczekać trzy minuty. Przycisnąć pięścią do wykładziny kawałek białego ręczniczka, lub chusteczki i przytrzymać przez 30 sekund. Jeśli na chusteczce pojawił się kolor wykładziny, to możemy mieć problem ze stabilnością koloru i należy wtedy wykonać jeszcze test czerwony (patrz niżej). Jeśli na chusteczce widzimy jedynie barwę roztworu oraz brudu, to znaczy, że kolor jest stabilny.

TEST CZERWONY

Miejsce w którym był wykonany test niebieski spryskać roztworem roboczym środka kwaśnego. Odczekać trzy minuty. Przycisnąć do testowego miejsca czystą chusteczkę i odczekać 30 sekund. Jeśli transfer koloru ustał, to znaczy, że będziemy w stanie ustabilizować kolory wykładziny po czyszczeniu i możemy czyścić ostrożnie wykładzinę środkiem użytym w teście niebieskim, pomimo chwilowej destabilizacji koloru. Jeśli nie udało się ustabilizować koloru, to definitywnie musimy zrezygnować z użycia tego środka.

Czy istnieją plamy, na które nie znalazł pan jeszcze sposobu?

Oczywiście, są takie plamy. Jedną z nich jest plama po pewnym napoju energetycznym, który ma charakterystyczny różowy kolor. W tym napoju stosowane są dwa składniki utrudniające jego usunięcie z powierzchni tekstylnych i wykładzinowych. Jeden z nich to barwnik, a drugi – środek wzmacniający smak (glutaminian sodu), który jest pewnego rodzaju utrwalaczem. Usunięcie plamy jest możliwe, dopóki plama jest mokra, w chwili jej zaschnięcia – nie ma na nią sposobu. Do dnia dzisiejszego napój jest górą, ponieważ na plamy z niego nie mogą znaleźć sposobu nawet laboratoria producenta.