Pranie i czyszczenie dywanów

Pranie i czyszczenie dywanów

Dywany i wykładziny dywanowe to czuły barometr naszej dbałości o porządek zarówno we własnym domu jak w przestrzeni publicznej. Nowe – mięsiste, wzorzyste, świetnie izolujące od podłoża – są dywany i wykładziny prawdziwą ozdobą i dają poczcie komfortu oraz przytulności. Jeśli jednak zwlekamy z ich czyszczeniem aż do momentu, kiedy zabrudzenia rzucają się w oczy, tracą cały swój urok. Mało tego: stają się siedliskiem kurzu i roztoczy, które przyczyniają się do zaostrzenia stanów alergicznych i astmatycznych. Pranie dywanów oraz wykładzin dywanowych należy podejmować regularnie zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci i zwierzęta domowe. W miejscach publicznych o nasilonym ruchu – jak przedszkola, żłobki czy hotele i biura – względy sanitarne nakazują utrzymanie wykładzin i dywanów w idealnym stanie. Im bardziej zaniedbamy dywan czy wykładzinę, tym trudniej będzie je doprowadzić do pierwotnego stanu i przywrócić im piękny wygląd.

Oferta fla firm i osób prywatnych

Czyszczenie dywanów najlepiej zlecać fachowcom dysponującym odpowiednim sprzętem oraz chemikaliami. Wprawdzie każda pani domu ma swoje sposoby na przywrócenie dywanom i wykładzinom pięknego wyglądu i nienagannej czystości, jednak dostępne w marketach preparaty do czyszczenia dywanów nie zawsze są w stu procentach skuteczne. Także używanie sody oczyszczonej jako środka przywracającego dywanom kolor i niwelującego przykry zapach nie zawsze jest skuteczne. Dlaczego? Środki do użytku domowego są stosunkowo delikatne, żeby nie narażać użytkowników na niepożądane działania chemikaliów a dywanów na zniszczenie. Jeśli nie ma się doświadczenia oraz wprawy, bardzo łatwo dywan odbarwić, przemoczyć albo wetrzeć brud jeszcze głębiej, ulegając złudzeniu, że się go usunęło. Fachowe pranie dywanów raz na jakiś czas to gwarancja usunięcia brudu, roztoczy, zwierzęcej sierści oraz przykrych zapachów a także przywrócenie kolorów. Jeśli chcemy, żeby dywan wyglądał jak nowy, warto znaleźć dobrą pralnię dywanów i zlecić usługę fachowcom. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo brudne są nasze dywany. Dopiero efekt pracy maszyny piorącej w postaci zabrudzonej wody (pranie na mokro) albo proszku (pranie na sucho) uzmysławia nam na jak paskudnej powierzchni pozwalaliśmy bawić się dzieciom. Skuteczne pranie dywanów możliwe jest tylko przy użyciu odpowiedniego sprzętu i chemikaliów.

Metody prania dywanów

Od czego zależy wybór metody mycia dywanów?

  • Po pierwsze, od tego z jakiego materiału wykonany jest dywan lub wykładzina.
  • Po drugie, od tego czy chcemy wyprać całą powierzchnię, czy tylko wywabić pojedyncze plamy.
  • Po trzecie, od tego, jak dużo czasu planujemy poświęcić na prace porządkowe.
  • Po czwarte, od… pory roku – cały dywan prany na morko powinien dobrze wyschnąć, bo inaczej może po prostu zgnić. Jesienią czy zimą może to być nieco utrudnione. Chyba że oddajemy dywan do pralni.
  • Prawidłowe dobranie metody prania dywanów gwarantuje pozbycie się kurzu, brudu i roztoczy oraz sierści bez narażania dywanu czy wykładziny na dodatkowe uszkodzenia.

Pranie dywanów na sucho

Pranie dywanów na sucho, czyli przy użyciu specjalnego proszku absorbującego zanieczyszczenia, polecane jest w przypadku, kiedy chcemy wyczyścić poszczególne miejsca na dywanie czy wykładzinie. To idealne rozwiązanie do dziecięcego pokoju, w którym wciąż coś się wylewa, rozsypuje i plamy wykwitają jedna po drugiej. Pranie na sucho jest dla dywanu albo wykładziny łagodne, nawet więc często wykonywane nie niszczy włókien nadmiernie szybko.

Jak wygląda pranie na sucho?

  • Na plamy na dywanie wysypuje się specjalny proszek. Ważne, żeby jego warstwa była niezbyt gruba i w miarę równomierna.
  • Proszek pozostawia się na zabrudzonych miejscach na określoną ilość czasu.
  • Teraz do akcji wkracza odkurzacz: zasysa proszek wraz z brudem. Różnica widoczna jest natychmiast.

Warto pamiętać, że proszki do prania dywanów odkurza się bardzo łatwo i nie mają one właściwości silnie pylących, co oznacza, że po takim sprzątaniu w pomieszczeniu nie będzie unosił się pył i natychmiast można wracać do zabawy czy pracy. Pranie na sucho warto wykonywać regularnie, żeby utrzymać dywan albo wykładzinę w dobrej kondycji.

Pranie dywanów na mokro

Jeśli zabrudzeniu uległ cały dywan, lepiej zastosować pranie na mokro. Na tego rodzaju zabieg dobrze zarezerwować cały dzień: fachowiec wprawdzie poradzi sobie z praniem szybko, ale dywan musi wyschnąć i kiedy schnie nie wolno po nim chodzić.

Są dwie możliwości:

  • pranie na miejscu, w domu klienta
  • poddanie dywanu do pralni.

W warunkach domowych potrzebny jest odkurzacz ekstrakcyjny/odkurzacz piorący i z takim sprzętem oraz z odpowiednimi chemikaliami pojawi się w naszym domu fachowiec od prania dywanów. Jeśli oddamy dywan do pralni, na wstępie przejdzie ona kwalifikację ze względu na rodzaj materiału, z którego jest wykonany (wełna, wiskoza, polipropylen, akryl i inne) oraz konstrukcji (tkany maszynowo/ręcznie, klejony inny). Od tej kwalifikacji zależy wybór odpowiedniego środka piorącego. W dalszej kolejności dywan trafia do maszyny trzepiąco-odkurzającej, która pozbawia go wszystkich nieczystości stałych (włosy, sierść, piach). Na koniec dywan trafia do basenu z wodą i środkami piorącymi – tu specjalne szczotki poradzą sobie z resztą plam i zabrudzeń. Finał to płukanie dywanu w kolejnym basenie i umieszczenie go w wirówce. Teraz, przez około 12 godzin, będzie sechł w specjalnej suszarni. Dywan prany na mokro nie wymaga impregnacji.

Jak prawidłowo pielęgnować dywan?

Przede wszystkim mierzyć siły na zamiary: nie zawsze własnoręczne czyszczenie dywanu domowymi sposobami warte jest zachodu. Pieniądze, które musielibyśmy wydać na kilkukrotne pranie albo naprawienie szkody wyrządzonej prze nieumiejętne użycie chemikaliów lepiej przeznaczyć na jednorazową profesjonalną usługę. Prawidłowa pielęgnacja dywanu zakłada, że nie dopuścimy do jego nadmiernego zabrudzenia i nie narazimy go na zniszczenie przez użycie niewłaściwych środków piorących. Uważasz, że najlepiej poradzisz sobie sam? Sprawdź cennik prania dywanów w najbliższej pralni. W dużych miastach jak Warszawa konkurencja wymusza jakość usług. Postaw na fachowe pranie dywanów i zapomnij o uciążliwym szorowaniu ręcznym i jeszcze uciążliwszym czekaniu na słońce, kiedy najdzie cię ochota na samodzielne pranie.

Atrakcyjne ceny prania i czyszczenia dywanów w Warszawie!

Skontaktuj się z nami!
tel. 602 174 967