Czyszczenie i pranie kanap w Warszawie

Kanapa jest meblem nieustannie narażonym na zanieczyszczenie. Ileż to razy obiecywaliśmy sobie, że tym razem na nowiusieńką kanapę na pewno nic się nie wyleje, że wpuścimy na nią liniejącego kota i będziemy trzymać dzieci jak najdalej od rzekomo plamoodpornej tapicerki. Te pobożne życzenia rzadko się spełniają, a my znów stajemy przed koniecznością czyszczenia kanapy. Oczywiście można uznać, że problem nie istnieje, przykryć kanapę kapą lub kocem i... Nie, to nie zawsze jest dobre rozwiązanie. Im dłużej zwlekamy z praniem kanapy, tym większe prawdopodobieństwo, że plamy się utrwalą i nie wystarczy pranie - konieczna będzie wymiana tapicerki albo nawet będziemy musieli kupić nowy mebel. 

Oprócz zabrudzeń wynikających z codziennego użytkowania, plam po sokach i wszelkich dobrach konsumpcyjnych oraz plastycznych precyzyjnie wtartych w tapicerkę przez dzieci, kanapa staje się z czasem siedliskiem roztoczy i źródłem przykrych zapachów. Jej okresowa konserwacja to warunek przyjemności z użytkowania. Kanapa, narożnik czy wersalka powinny być wolne od plam, roztoczy i  innych alergenów. Tylko profesjonalne pranie odpowiednimi środkami czystości usunie i zabrudzenia, i przykre zapachy. Dlaczego nie warto prać tapicerki domowymi sposobami? Z bardzo prostej przyczyny: wcieramy zanieczyszczenia jeszcze głębiej. Oczywiście wszelkie mikstury na bazie sody oczyszczonej, octu czy wody utlenionej możemy traktować jako kanapowe pogotowie ratunkowe, ale zawsze musimy bardzo uważać: wszystkie wymienione składniki mogą tapicerkę trwale odbarwić. Zawsze przed taką doraźną interwencją sprawdzamy gdzieś na małym skrawku materii czy chemikalia nie wchodzą w reakcję z barwnikami użytymi do produkcji tapicerki. A kiedy opanujemy sytuację, mimo wszystko szukamy profesjonalnego serwisu czyszcząco-piorącego.

Skuteczne czyszczenie i mycie kanapy

Jak już wspominaliśmy, skuteczne pranie kanapy to takie, które eliminuje brud całkowicie, a nie jedynie maskuje jego obecność. Przy pomocy zwykłego odkurzacza czy szczotki nie da się uzyskać takiego efektu. Konieczne jest użycie ekstraktorów, myjek ciśnieniowych, osuszaczy. Sprzęt taki można czasem wypożyczyć, ale samodzielne czyszczenie kanap, wersalek czy sof nigdy nie będzie tak skuteczne jak wtedy, kiedy za porządki zabiera się fachowiec. Użycie myjni parowej bez dobrania preparatów chemicznych stosownych do zbrudzenia (tłuszcz, płyny fizjologiczne, żywność) może skutkować nie tylko brakiem jakiegokolwiek efektu, ale także odbarwieniem. Personel profesjonalnej pralni trafnie dobierze i sprzęt czyszczący, i chemikalia, redukując ryzyko zniszczenia mebli.

Jak wygląda proces mycia tapicerki meblowej?

Czyszczenie sofy czy kanapy może obywać się kilkoma metodami. Warto skonsultować się z fachowcem zanim zdecydujemy się na konkretną usługę. Porównajmy dostępne metody:

Pranie ekstrakcyjne - preparat czyszczący wciera się szczotką a następnie wysysa z tapicerki specjalnym odkurzaczem. Detergent rozpuszcza brud i zamienia go w półpłynną maź, która jest wybijana i wysysana z materiału odkurzaczem ekstrakcyjnym (estraktorem) o dużym ciśnieniu. Turbina ssąca dosłownie wypija z tapicerki wszystko, co zdążyła ona wchłonąć w ramach codziennych zanieczyszczeń. Dzięki praniu ekstrakcyjnemu powracają kolory oraz świeży zapach. W zależności od wentylacji pomieszczenia, kanapa schnie od 4 godzin w górę.

Pranie gorącą pianą - aktywna piana także wyciąga zabrudzenia z tapicerki, ale czyni to mniej inwazyjnie. Wraz z gorącym pianowaniem można używać miejscowych produktów odplamiających. Pranie gorącą pianą znacznie skraca czas schnięcia kanapy, narożnika czy wersalki.

Jeśli nasza kanapy była naprawdę solidnie zabrudzona, dobrze wykonać także ozonowanie. Dzięki tej usłudze pozbędziemy się intensywnych i przykrych zapachów, roztoczy i grzybów, pyłków powodujących alergię. Ozonowanie sprawia, że tapicerka staje się przyjazna i bezpieczna dla alergików.

Czyszczenie skórzanej kanapy i sofy

Konserwacja tapicerki skórzanej wymaga użycia innych preparatów niż w przypadku tapicerki tekstylnej. Większość mebli skórzanych w naszych mieszkaniach wykonana jest ze skóry gładkiej pigmentowanej, skóry anilinowej albo skóry szorstkiej (nubuku, weluru). Część mebli to skóra ekologiczna. W zależności od rodzaju skóry profesjonalista dobiera odpowiedni preparat czyszczący. Czyszczenie skórzanej kanapy jest więc zadaniem trudnym i trzeba pamiętać, że dokonując złego wyboru chemikaliów na własną rękę możemy trwale uszkodzić tapicerkę. Obok zabrudzeń wynikających z codziennego użytkowania, meble skórzane narażone są na pęknięcia i przetarcia. Fachowy serwis czyszczący dysponuje nie tylko odpowiednimi preparatami myjącymi, ale także regenerującymi oraz impregnującymi skórę.

Okresowa konserwacja mebli skórzanych wiąże się więc nie tylko z dbałością o czystość tapicerki, ale i jej trwałość. Popękana i zmacerowana skóra wygląda bardzo nieestetycznie i meble tracą swoją wartość.

Jak długo kanapa czy sofa musi schnąć

W zależności od wyboru metody prania sofa albo kanapa musi schnąć stosowną ilość czasu. Po praniu ekstrakcyjnym są to co najmniej cztery godziny, po praniu gorącą pianą - krócej. Zawsze jednak czyszczenie wersalki wiąże się z jej czasowym wyłączeniem z użytkowania. Warto więc zaplanować pranie tapicerki meblowej na czas względnie suchy i pogodny, żeby można otworzyć okna i wywietrzyć mieszkanie. Choć zima wydaje się dobrym czasem na czyszczenie kanap, bo kaloryfery działają pełną parą, jednak wiosna i lato są lepsze. Naturalna wentylacja mieszkania gwarantuje szybsze schnięcie mebli. Zawsze istnieje też możliwość użycia dmuchawy przyspieszającej proces schnięcia albo osuszacza, który skraca czas odparowywania wody o połowę.

Usługę wykonujemy u klienta

Czyszczenie kanap w Warszawie wykonujemy bezpośrednio w lokalu klienta. Nie warto więc zwlekać z przywróceniem meblom tapicerowanym ich pierwotnego wyglądu. Im dłużej zwlekamy z praniem kanapy czy sofy, tym większe ryzyko, że pojawią się przebarwienia i trudne do usunięcia zacieki. Trzeba jednak przyznać, że nowoczesne urządzenia myjące oraz chemikalia dedykowane różnym rodzajom zabrudzeń coraz lepiej radzą sobie z trudnymi plamami i efekt czyszczenie niejednokrotnie przechodzi najśmielsze oczekiwania. Oferując dojazd do klienta oraz konkurencyjne ceny czyszczenia kanap, sof, narożników i wersalek, gwarantujemy jednocześnie, że umiejętnie radzimy sobie z każdego rodzaju zabrudzeniami i pozostawiamy czyszczone meble w stanie maksymalnie zbliżonym do fabrycznej nowości.

Jak prawidłowo dbać o swoją kanapę

Fakt, że każdą kanapę można uprać, odplamić, wyczyścić nie wynika, że możemy pozwolić sobie na zaniedbywanie naszych mebli. Każdy mebel tapicerowany ma ograniczoną odporność na plamy i przychodzi czas, że nie pomoże mu już żadne odświeżanie. Dbając o nasze kanapy i sofy pamiętajmy:

  • nawet materiały tapicerskie określane mianem plamoodpornych nie oprą się dziecięcym rączkom upaćkanym czekoladą czy farbami - jeśli zareagujemy natychmiast po zabrudzeniu i zetrzemy plamę detergentem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że plama nie wniknie głębiej i rzeczywiście "zniknie"
  • odkurzając dywany zawsze odkurzajmy też kanapy - docierajmy zwłaszcza do wszelkich zakamarków, w których zbiera się kurz, okruchy, sierść zwierząt; pamiętajmy także o skrzyniach na pościel czy koce: wpadają tam wszelkie śmieci, kurz, piach i jeśli nie zaglądamy tam zbyt często, przechowywane tam tekstylia po prostu leżą w brudzie
  • jeśli mamy w domu małe dzieci i zwierzęta, narywajmy kanapy i wersalki kocami i kapami; może nie jest to najbardziej wyszukane estetycznie rozwiązanie, ale na pewno chroni przed nadmiernym zaplamieniem, wbijaniem sierści czy uszkodzeniami mechanicznymi (zabawki, kocie pazury)
  • kiedy zabrudzenia źle zaczynają wpływać na nasze samopoczucie, nie eksperymentujmy z domowymi sposobami (ocet, woda utleniona, soda oczyszczona) - mogą one doprowadzić do trwałych odbarwień i spowodować, że konieczna będzie wymiana tapicerki
  • nie traktujmy kanapy jak mebla, który można zużyć i wyrzucić - w końcu długo wybieraliśmy naszą ukochaną kanapę, która jest najwygodniejsza na świecie i na pewno nie mamy ochoty na kolejne poszukiwania

Cennik czyszczenia i prania kanap – Warszawa

Czyszczenie i pranie kanap skórzanych lub tapicerowanych wykonujemy w konkurencyjnych cenach. 

Cennik można ustalić po skontaktowaniu się z nami pod numerem 22 662 14 28 lub mailowo poprzez adres biuro@poleska.pl. Serdecznie zapraszamy do kontaktu osoby i przedsiębiorstwa z Warszawy!